Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

poniedziałek, 23 maja 2016

Przykazania autora



1. Wydawca jest Twoim największym przyjacielem
Taka jest prawda, on też chce wydać twoją książkę i nie zrobi niczego, co temu zaszkodzi.


2. Czytaj umowę wydawniczą
To nic, że jesteś młodym i nowym pisarzem, zawsze możesz negocjować warunki umowy w granicy rozsądku, oczywiście.

3. Współpracuj
Robienie problemów z niczego, nikomu nie wyjdzie na dobre, więc postaraj się zachować dobre stosunki z wydawcą, bo będziecie musieli ze sobą współpracować przez dłuższy okres czasu.

4. Słuchaj
Wydawca może nie zawsze wie wszystko lepiej, ale zrozum, że to nie będzie pierwszy tytuł, jaki wydaje. Książki nie wystarczy poddać korekcie i wydać, wiąże się to z o wiele dłuższym procesem, niektórych rzeczy nie można w niej umieścić ze względu na to, że będzie to wyglądało źle i będzie niepraktyczne.
Na przykład: chcecie wrzucić do książki cytaty wiadomości ze skrzynki pocztowej bohatera, ale takie kompletnie bez znaczenia, jaki sens jest w zajmowaniu przez nie trzech stron? Można to wszystko wyrazić w inny sposób, więc słuchajcie rad wydawcy.
Pamiętajcie jeszcze o tym, że zasady pisowni są ważne i raczej nikt nie zgodzi się na zapisanie kilku stron wersalikami (dużymi literami), nie liczcie też na to, że na waszą prośbę dialogi będą zapisane w stylu angielskim. Jesteśmy w Polsce i obowiązują nas nasze reguły.

5. Zmiany w tekście są potrzebne
Musisz zaakceptować to, że Twój tekst nie musi być idealny, będzie nad nim pracował korektor i redaktor, jednak bez twojej zgody nie wykonają zmian w treści. W momencie, gdy zajdzie taka potrzeba, będziecie poproszeni o to, żebyście zmienili jakąś scenę, albo z czegoś zrezygnowali, czyli skrócili tekst. 


6. Krytyka jest najlepszym prezentem, jaki możesz dostać
Znajdź kogoś, kto będzie wytykał ci, co powinieneś poprawić w swoim tekście. Nie lubisz krytyki? W takim razie zastanów się, lepiej chyba słyszeć krytykę przed niż po wydaniu książki. Sprawa jest prosta, lepiej napisana książka będzie lepiej przyjęta.

7.  Autokorekta nie gryzie
Czytajcie swoje teksty w pewnym odstępie czasu, to pomoże odkryć, co się wam jednak nie podoba i co chcielibyście zmienić

8. Wydawnictwo tradycyjne nie wydaje książek debiutantów
Takie coś mówią chyba tylko osoby odrzucone przez wydawnictwo, pamiętajcie jednak o tym, że na rynku jest dużo wydawnictw i możecie próbować wszędzie wydać swoje dzieło. I pamiętajcie, że Harry Potter na początku był odrzucany przez wydawnictwa, a jaki odniósł sukces, podobnie było z Carrie Stephena Kinga, więc nie traćcie nadziei!

9. Self-publishing jest ryzykiem
Twoja książka może mieć pewne niedociągnięcia w korekcie, a promocji nie będzie albo będzie za mała. Oczywiście istnieją takie wydawnictwa, które nie przyjmują wszystkiego i są bardziej profesjonalne, ale trzeba na takie trafić. Jeżeli się na tym nie znasz, wybór wydawnictwa tego typu może przysporzyć ci więcej krzywdy niż pożytku

10. Co warto wydać samemu?
Proste, książki, których nie opłaca się wydać wydawnictwu tradycyjnemu. Istnieją tytuły o tematyce, która nie była jeszcze poruszana i zajmuje się tematami, którymi może zainteresować się tylko określona grupa odbiorców. Takie książki, to skarb i jeżeli chcecie wydać taką pozycję, to zastanówcie się nad ofertą, jaką daje wam self-publishing.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz – Aleksandra